Council Committees

Full Council

President

  • Cr SC Carter

Deputy President

  • Cr KL Carter

Members

  • Cr RS Nixon
  • Cr AR Dickins
  • Cr IW Hyde
  • Cr GH Sanderson JP
  • Cr KM McNeill JP
  • Cr NW Mills
  • Cr KJ Christian

Community Services And Economic Development Committee

Chairman

  • Cr AR Dickins

Members

  • Cr BH Boys
  • Cr KM McNeill JP
  • Cr KJ Christian
  • Cr NW Mills
  • Cr JA Huggett

Deputy Members

  • Cr KL Carter
  • Cr SC Carter
  • Cr GH Sanderson JP

Finance and Audit Committee

Chairman

  • Cr NW Mills

Members

  • Cr KM McNeill GP
  • Cr SC Carter
  • Cr KL Carter
  • Cr AR Dickins

Deputy Members

  • Cr BH Boys
  • Cr GH Sanderson JP
  • Cr KJ Christian
  • Cr JA Huggett

Works & Plant Committee

Chairman

  • Cr KL Carter

Members

  • Cr GH Sanderson JP
  • Cr SC Carter
  • Cr NW Mills

Deputy Members

  • Cr AR Dickins
  • Cr KJ Christian
  • KM McNeill JP
  • Cr BH Boys
  • Cr JA Huggett

Local Emergency Management Committee

Delegates

  • Cr Steven Carter (Council President)
  • Cr Keith Carter (Council Deputy President)
  • Ms Jean Sutherland (Shire of Dalwallinu, CEO)
  • Mr Keith Jones (Shire of Dalwallinu, Deputy CEO)
  • Mr OIC Dalwallinu (WA Police Dalwallinu)
  • Mr Gary Butcher (Dalwallinu Bush Fire Brigade)
  • Mrs Jeanette Syme (Dalwallinu District Hospital)
  • Mr Gerald Glasgow (Mt Gibson Mines)
  • Ms Sam Dickins (Dalwallinu Fire & Rescue)
  • Mr Dave Hughes (Dalwallinu Fire & Rescue)
  • Mr Craig Sutherland (St John's Ambulance)
  • Ms Petrina Bean (School Principal)
  • Mr Shane Klunder (Department of Fire & Emergency Services)
  • Mr Duncan Jones (St John Community Paramedic)
  • Mr Chad Atkinson (CBH)
  • Ms Rebecca Chown (Kalannie Primary School)
  • Ms Joanne Spadaccini (Dept for Child Protection & family Support)

CEO Review Committee

Delegates/Members

  • Cr SC carter
  • Cr KL Carter
  • Cr AR Dickins
  • Cr KM McNeill JP

Bush Fires Advisory Committee

Members

  • Mr Gary Butcher - CBFCO
  • Mr Aaron Mills - First DCBFCO
  • Mr Michael Dodd - Second DCBFCO
  • Mr Keith Jones - DCEO
  • Mr Colin Cail
  • Mr Don Nankivell
  • Mr Ross Fitzsimons
  • Shaun Fitzsimons
  • Mr Shannon Fry
  • Mr Steve Wasmann
  • Mr Travis Stanley
  • Mr Graeme Hathway
  • Mr Jamie Falls
  • Mr James Butcher

Avon Midland Ward Zone - Walga

Delegate

  • Cr SC Carter

Proxy Delegate

  • Cr KL Carter

Dalwallinu District Tourism

Delegates

  • Cr JA Huggett
  • Cr KM McNeill JP

Wheatbelt North Regional Roads Group - Moora Sub Group

Delegate

  • Cr KL Carter

Proxy Delegate

  • Cr NW Mills